BRNÍKOV

Vítám Vás na webových stránkách obce Brníkov.Naleznete zde mnohé informace o této vesnici.Dále si Vás dovoluji upozornit na internetové stránky sousední obce Podbradec a to na adrese htttp://podbradec.mistecko.cz,odkaz je umístěn v rubrice různé odkazy.Už z názvu rubriky vyplívá,že jsou zde i jiné.Takže Vám přeji příjemnou podívanou.

O Brníkově

 

 

Brníkov je středně velká zemědělská obec na náhorní křídové plošině 270m. nad mořem,na svahu údolí Brníkovského potoka.O původu obce a jejího názvu existují dvě verze.Buď jde o zkomoleninu staršího názvu "PERNÍKOV" nebo odvozeninu od staročeského "brnieř",to znamená rolník. 

  První písemná zmínka o obci pochází z roku  1372,kdy je připomínán kněz Jan z Brníkova.Ve 14.st. byla ves církevním majetkem a náležela mělnickému probošství.i když zde nikdy žádný kostel nestál.Později se ves dostala do držení Berků z Dubé a Sezimů z Ústí.Následně sdílela osudy velkého pozemkového dominia Dietrichsteinů a Herbensteinů.

   V Brníkově vzniklo postupným vývojem několik návsí.Na té hlavní stojí barokní špýchar z poloviny 18.st.(najdete v obrázcích),který je jako všechny ostatní hospodářské budovy v obci z opukového zdiva.Na další návsi nalezneme kapli z poloviny 19.st. a u ní sochu Madony s dítětem.    

 
Stránky zpracoval Václav Holub mladší.